top of page

Cricket Results for Weekend 30th Sep / 1st Oct

Cricket Results from the weekend, 30 Sep and 1 Oct 2023:

Brisbane Premier Grades

**************************

Men's Cricket

===========

Round 6 of 16 (Start of 2 day cricket)

-----------------------------------------------------------

1st Grade at Baxter Oval

Ipswich Hornets 156

Bryn Llewellyn 47(127), Dan Wilson 20(43), Noah Emmerson 59(137), Rowan Lutter 14(26)

Vs

Redlands 6/127

Jem Ryan 17/7/43/5, Sean Lutter 1/20(5)

.

2nd Grade at Wellington Point

Redlands 340

Josh Creevey 2/70(17), Jared Adamski 1/57(17), Dylan McAteer 21/3/75/3, Tom Sippel 17/3/63/4

Hornets bat next week

.

1 Day Semi Final for 2nd Grade

=========================

2 - Ipswich Hornets 7/252(49.3)

Levi Thomson-Mathews 12(8), Ethan Ramsbotham 28(50), Dan Wilson 41(56), Alex Welsh 43(72), Paul Nasser 71*(67), Rowan Lutter 28*(28)

defeated

3 - University 249(50)

Paul Nasser 1/57(10), Tom Sippel 1/30(7), Rowan Lutter 2/38(10), Alex Welsh 2/50(10), Dylan McAteer 2/46(9)

.

Taverners at Toowoomba

Ipswich Hornets 8/189(50)

Ryan Weththasinghe 27(39), Rohan Brady 87(111), Noah Plater 16(43), Luke Sheppard 28(32)

defeated

Darling Downs & SW Qld 68(27)

Jett Emmerson 1/27(7), Charlie Lachmund 6/2/4/3, Ryan Hines 3/22(5), Colby Rudd 2/5(3)

.

U16s at Walker Oval

Wynnum Manly 1/83(16)

Robert McClure 1/6(3)

defeated

Ipswich Hornets 82(33)

Jack Verrenkamp 26(64)

.

Women's Cricket

==============

1st Grade at Tingalpa

Wynnum Manly 218(46)

Erin Molan 1/34(6), Keely Freiberg 1/35(10), Felicity Koch 1/29(5), Melissa Lewis 3/34(10), Lucy Williams 1/35(7), Eloise Schabe 1/27(4)

defeated

Ipswich Hornets 8/167(50)

Felicity Koch 39(72), Abi McCray 53*(121)

.

2nd Grade at Chelmer

Western Suburbs 3/57(13)

Hannah Tucker 7/2/25/2, Brooke Moorish 1/2(1)

defeated

Ipswich Hornets 54(19)

Lauren Patterson 14(29), Brooke Moorish 15*(27)


Bulls Masters Challenge in Cairns

***********************************

Round 1

=======

South East Queensland 6/149[20]

Claye Beams 86(51), Brock Zischke 10(12)

defeated

North Queensland 83[16]

Lachlan Vellacott 3/7(2), Regan Hoger 0/12(2)

.

Round 2

=======

SEQ 7/168 [20]

Brock Zischke 34(15)

TIED WITH

Central Qld 168[20] {chasing}

Lachlan Vellacott 3/0/26/2 (two wickets off last 2 balls of the game to leave score tied)

.

Round 3

=======

Sunshine Coast 7/136[20]

defeated

SEQ 126[20]

Brock Zischke 14(14)

SEQ miss out on Semis by net run rate to CQ, Sunny Coast top of their pool


Cricket Ipswich

****************

1st Division - Round 1 of 13

======================

Central Districts 6/265 (50)

Jacob Anderson 109*(141), Caleb Risson 14(13), Will Kraschnefski 46(56), Luke Barrett 15(39), Nick Vellacott 50(46); Ezekiel Kugel 1/19(10), Dean Granzien 1/37(7), Hayden Sippel 2/49(10), David Kilah 2/72(10)

defeated

Lockyer Valley Vikings 151(34.1)

Kelsey O'Dea 18(38), Rogan Utz 58(58), Lachlan Stricklen 11(14), Dean Granzien 11(12), David Kilah 18(31); Charlie Utz 3/28(7), Alex Dell 2/27(8), Michael Abbott 1/12(3), Luke Barrett 3/20(4), Wayne Jones 1/1(1.1)

.

Northsiders 220(50)

Corey Flood 17(33), Tom Anderson 41(63), Dom Salton 77(112), Stephen Humphreys 36(32), Billy Harsant 12(12); Ray Coleman 10/2/38/4, Steve Lewis 10/4/25/3, Lachlan Pfeffer 2/46(9), Zane Hogan 1/46(10)

defeated

Marburg / Mt Crosby Thunder 108(37)

Harry Brown 25(33), Zane Hogan 21(28), Laith Khan 23(43), Brady Turner 14(19); Callum Wilton 1/14(4), Anju Adhikari 10/4/19/5, Zach Fisher 1/18(7), Ryan Benson 2/6(3)

.

Laidley District 8/212(50)

Chris Wilson 14(19), Joe Sippel 13(15), Ben O'Connell 27(53), Kade Martin 21(50), Noah Plater 41*(80), KC Bibek 16(18), Michael Sippel 46(50); Patrick Rose 1/28(7), Luke Boettcher 2/35(8), Cameron Ferguson 1/26(5), Amila Weththasinghe 10/1/12/1, Regan Griffiths 10/1/51/3

defeated

Brothers 123(41.1)

Regan Griffiths 18(57), Amila Weththasinghe 40(50), Ryan Weththasinghe 11(25), Jacob Sarra 17(35), Cameron Ferguson 12(13); KC Bibek 1/26(7.1), Will Parsley-MacFarlane 9/0/35/4, Alex Welsh 10/5/7/4, Ben O'Connell 1/13(3)

.

2nd Division - Round 1 of 14

=======================

South East Redbacks 3/269(40)

Luke Greisbach 112(121), Shane Ross 33(43), Taylor Peach 47(38), Brodie Kenyon 55*(42), Quentin Wenck 1/55(8), Corey Kevill 2/51(8)

defeated

Northsiders 156(35)

Trent Kammholz 21(27), Trent Day 76(79), Corey Kevill 11(25), Cam Beutel 10(22), Matthew Hay 10(14), Aaron Scott 10(24); Luke Greisbach 2/22(8), Taylor Peach 2/11(2), Jacob Brown 1/31(6), Kris Hoffman 1/33(8), Haque 2/29(5), Ethan Acutt 1/14(3)

.

Bundamba Strollers 0/93(17)

Harry Freiberg 53, Matthew Geldard 31

defeated

Thunder 5/92(40)

Cohen Munt 12, David Raine 47*; Jordan Saltner 2/14(8), Jared Exeter 8/5/9/1, Brad McGrath 1/11(7), Matthew Geldard 1/24(8), Taylor Ireland 1/11(5)

.

Brothers defeated Centrals

Laidley bye

95 views0 comments

Comments


bottom of page